Εφ ) ημερίδα

Εφημερίδα μαθητών του 3ου Ενιαίου Λυκείου Σπάρτης

Προσδοκούμε στο …Ε της ημέρας, του λόγου, της πληροφορίας,

της επιλογής, της κρίσης, της παιδείας …

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ

Επειδή προσπαθούμε να προσδιορίσουμε την εκπαίδευση, διαβάστε με προσοχή τι είπαν :

Εκπαίδευσίς  εστι….

Διάσημοι  και  μη  βάζουν  στο  στόχαστρο  την  εκπαίδευση  και  της  αλλάζουν  τα  φώτα.

«Εκπαίδευση  είναι  η  προοδευτική  ανακάλυψη  της  άγνοιάς  μας»

Γουίλ Ντούραντ, Αμερικανός  ιστορικός

«Εκπαίδευση  είναι  η  διαδικασία  αντικατάστασης  ενός  άδειου  μυαλού  με  ένα  ανοιχτό».

Γουίλιαμ Φόρμπς

«Ο  δάσκαλός  μας  και  το  σχολείο  είχαν  τα  γνωρίσματα  όλων  των  διδασκάλων  και  σχολείων  εκείνης  της  εποχής στον  ελληνικό  χώρο: πρόσφεραν  διδασκαλία φτωχή  και  τη  συνόδευαν  με   ραβδισμό  πλουσιοπάροχο»

Αδαμάντιος  Κοραής

«Κάποιος  που  δεν  έχει  ποτέ  του πάει  σχολείο  ίσως  να  λήστευε  ένα  βαγόνι  τρένου. Αν  όμως  είχε   τελειώσει  το  Πανεπιστήμιο, θα  σήκωνε  ολόκληρο  τον  σιδηρόδρομο»

Θεόδωρος  Ρούζβελτ

«Εκπαίδευση  είναι  ότι  επιβιώνει  όταν  όλα  όσα  μάθαμε  έχουν  ξεχαστεί»

Φρέντερικ  Σκίνερ, Αμερικανός  ψυχολόγος

« Η  εκπαίδευση  δημιούργησε  έναν  τεράστιο  αριθμό  ανθρώπων  ικανών  να  διαβάζουν  αλλά  ανίκανων  να  ξέρουν  τι  αξίζει  να  διαβαστεί»

Τζόρτζ  Μακόλεϊ Τρεβέλιαν,  Άγγλος  ιστορικός

« Αυτό  που  θέλουμε  είναι  να  δούμε  το  παιδί  να  κυνηγάει  τη  γνώση  και  όχι  η  γνώση  να  κυνηγά  το  παιδί»

Τζόρτζ  Μπέρναρντ Σο

«Το  μυστικό  της  διδασκαλίας  είναι  να  φέρεσαι  σα  να  ήξερες όλη  σου τη  ζωή  αυτό  που  έμαθες  μόλις  σήμερα  το  πρωί»

Ανώνυμος

«Μόνο  η  παιδεία  τελειοποιεί  τα  δώρα  της  φύσεως»

Αδαμάντιος  Κοραής

«Η  εκπαίδευσή  μου  ήταν  άθλια. Πήγα  σε  ένα  σχολείο  για  ψυχικά  διαταραγμένους  καθηγητές»

Γούντι  ‘Αλεν

«Στην  αρχή  ο Θεός έπλασε   τους  ηλίθιους. Αυτό  ήταν  για  εξάσκηση. Μετά  έπλασε  τα  σχολικά  συμβούλια»

Μάρκ  Τουέιν

«Η  εκπαίδευση  είναι  θαυμάσιο  πράγμα. Αλλά  είναι  καλό  να  θυμόμαστε  που  και  που  ότι  τίποτα  από  όσα  αξίζει  να  γνωρίζουμε  δεν  μπορεί  να  διδαχθεί.»

Όσκαρ  Γουάιλντ

«Η  ζωή  είναι  το  Πανεπιστήμιο μου. Eύχομαι  να  αποφοιτήσω  καλώς  και  μετ’επαίνων»

Λουίζα  Μέι  Αλκοτ

«Εκείνοι  που  γνωρίζουν  πως  να  σκεφτούν  δεν  χρειάζονται δασκάλους».

Μαχάτμα  Γκάντι

«Μαθηματικός  είναι  ένας  τυφλός  άνθρωπος  σε  ένα  σκοτεινό  δωμάτιο  που  ψάχνει  να  βρει  μια  μαύρη  γάτα  η  οποία  δεν  είναι  εκεί.»

Κάρολος  Δαρβίνος

«Το  δημόσιο  σχολείο  είναι  ένας  χώρος  κράτησης  για  παιδιά  που  αφήνονται  στη  φροντίδα  δασκάλων  που  φοβούνται  το  διευθυντή, διευθυντών  που  φοβούνται  το  σχολικό  συμβούλιο, σχολικών  συμβουλίων  που  φοβούνται  τους  γονείς, γονέων  που  φοβούνται  τα  παιδιά, τα  οποία δεν  φοβούνται  κανέναν».

Ανώνυμος