ΘΕΜΑ :  " f (Μαθηματικά) = ....?!! "

Μαθηματικά .... για μερικούς φόρτος αβάσταχτος, για άλλους μία ακόμη επιστήμη, για κάποιους πάλι μαγεία και χώρος ιερός ... Πρόκειται για την επιστήμη των αριθμών και των σχημάτων .. Επιστήμη που γεννήθηκε από την ανάγκη υπολογισμού του χρόνου, των αποστάσεων, συναλλαγών ... Οι αρχαίοι Έλληνες, οι Αιγύπτιοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Μάγια, αργότερα οι Άραβες και άλλοι λαοί ασχολήθηκαν με τη μελέτη των αριθμών και των σχημάτων, ενώ συχνά τους απέδιδαν και αποκρυφιστικές σημασίες ! Από τη πρόσθεση μέχρι το ολοκλήρωμα, από το τρίγωνο μέχρι το διαφορικό λογισμό, η απόσταση είναι σίγουρα μεγάλη ! Πάντα όμως κινητοποιείται ο νους και οι σκέψεις χτυπούν μαγικά η μία με την άλλη... Σας προκαλώ λοιπόν !! Ιδού ένας μαγικός μαθηματικός γρίφος :

Ο αριθμός 142857 αρέσκεται στην αναδίπλωση και στην εσωστρέφεια ...! Αν τον πολλαπλασιάσουμε με το 2 (ψηφίο του αριθμού) παίρνουμε τον αριθμό 285714, που αποτελείται από τα ψηφία του σε άλλη θέση. Τώρα πολλαπλασιάστε τον αριθμό αυτό με το 3, 4, 5, 6. Δοκιμάστε να το διαιρέσετε με το 2 και το 5. Δείτε τι συμβαίνει. Να υπάρχουν άραγε μαγικοί αριθμοί ; ; ;

Αλιμήση Βαρβάρα (Γ΄)