Εφ ) ημερίδα

Εφημερίδα μαθητών του 3ου Ενιαίου Λυκείου Σπάρτης

Προσδοκούμε στο …Ε της ημέρας, του λόγου, της πληροφορίας,

της επιλογής, της κρίσης, της παιδείας …

" Πρώτη των πρώτων"

Στην τελετή της ορκωμοσίας των πρωτοετών φοιτητών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Από το 3ο Ενιαίο Λύκειο Σπάρτης η Αφροδίτη Πράττα εισήχθη πρώτη στη σχολή Οργάνωσης και Διοίκησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Κατά την ορκωμοσία των πρωτοετών φοιτητών του Οικονομικού Πανεπιστημίου, στις 7 Νοεμβρίου 2005, όπου δόθηκαν βραβεία στους πρωτεύσαντες εισαχθέντες φοιτητές, η Αφροδίτη Πράττα, ως πρώτη των πρώτων, είχε την τιμή να εκφωνήσει τον Όρκο των Πρωτοετών, ενώπιον του Πρύτανη, καθηγητών και φοιτητών του Πανεπιστημίου και άλλων προσκεκλημένων στην εκδήλωση.

Επίσης, ο Σύνδεσμος των απανταχού Λακώνων "Ο Λυκούργος" οργάνωσε εορταστική εκδήλωση στις 30 Οκτωβρίου 2005, στο Γύθειο Λακωνίας, στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου του Ι.Ν. Αγίας Τριάδος, για να απονείμει τιμητικές διακρίσεις στους πρωτεύσαντες και αριστεύσαντες αποφοίτους των Λακωνικών Λυκείων και στους διακριθέντες Λάκωνες κατά την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ της χώρας.

Η βραβευθείσα που πέτυχε τις περισσότερες διακρίσεις ήταν η αποφοιτήσασα από το 3ο Ενιαίο Λύκειο Σπάρτης, Πράττα Αφροδίτη, η οποία πρώτευσε :

• Μεταξύ των αποφοίτων όλων των Λυκείων της Λακωνίας, συγκεντρώνοντας το μεγαλύτερο βαθμό πρόσβασης (19,49)

• Κατά την εισαγωγή της στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (συγκεντρώνοντας 19.592 μόρια)

Η Αφροδίτη Πράττα εκφώνησε χαιρετισμό εκπροσωπώντας όλους τους τιμηθέντες φοιτητές.

Η Αφροδίτη Πράττα με το τιμητικό έπαινο από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο.

Πράττα Αφροδίτη