Εφ ) ημερίδα

Εφημερίδα μαθητών του 3ου Ενιαίου Λυκείου Σπάρτης

Προσδοκούμε στο …Ε της ημέρας, του λόγου, της πληροφορίας,

της επιλογής, της κρίσης, της παιδείας …

Ο επιστήμονας του μήνα : ALBERT EINSTAIN (1879-1955)

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΪΝΣΤΑΙΝ

"Δεν διαθέτω ιδιαίτερα ταλέντα. Είμαι απλά εξαιρετικά περίεργος"

’λμπερτ Αϊνστάιν

Ο ’λμπερτ Αϊνστάιν γεννιέται στην πόλη Ουλμ της Γερμανίας στις 14/3/1879 από τον Χέρμαν και την Πολίνα. Στο σχολείο συναντά μαθησιακές δυσκολίες σε μαθήματα και παίρνει πολύ άσχημους βαθμούς σε ιστορία, ξένες γλώσσες και γεωγραφία. Οι καθηγητές του τον διώχνουν από το σχολείο.

Το 1900 αποφοιτεί από το πανεπιστήμιο και μένει αδιόριστος για οχτώ μήνες διδάσκοντας κατά χρονικά διαστήματα σαν καθηγητής. Στις 30/6/1905 εκδίδει τη θεωρία της Ειδικής Σχετικότητας. Το 1908 γίνεται ομιλητής στο πανεπιστήμιο του Μπερν. Το 1909 διορίζεται καθηγητής φυσικής στο πανεπιστήμιο της Ζυρίχης και αναγνωρίζεται ως εξέχουσα προσωπικότητα στον κόσμο της φυσικής.

Το 1911 γίνεται καθηγητής στο πανεπιστήμιο του Καρόλου- Φερδινάνδου ενώ μετά από τέσσερα χρόνια εκδίδει τη θεωρία του περί Γενικής Σχετικότητας. Το 1922 παίρνει το βραβείο Νόμπελ για την έρευνά του γύρω από τα αποτελέσματα της Φωτοηλεκτρικής.

Στις 2/4/1939, ο ’λμπερτ Αϊνστάιν, στέλνει μια επιστολή στον πρόεδρο των Η.Π.Α. εξηγώντας την πιθανή καταστροφική δύναμη της ατομικής βόμβας. Το 1940 γίνεται πολίτης των Ηνωμένων Πολιτειών. Πεθαίνει στον ύπνο του ενώ νοσηλεύεται στο νοσοκομείο του Πρίστον στις 18/4/1955.

Ο ΓΡΙΦΟΣ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ

Υπάρχουν 5 σπίτια, πέντε διαφορετικών χρωμάτων. Σε κάθε ένα σπίτι ζει ένας άνθρωπός διαφορετικής εθνότητας. Οι πέντε ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού, καπνίζουν μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο. Όλοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια, διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών.

Η ερώτηση είναι :  "Ποιος έχει το ψάρι;"

Στοιχεία:
01. Ο ’γγλος μένει στο κόκκινο σπίτι.
02. Ο Σουηδός έχει ένα σκύλο.
03. Ο Δανός πίνει τσάι.
04. Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι.
05. Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.
06. Αυτός που καπνίζει Pall Mall εκτρέφει πουλιά.
07. Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.
08. Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα.
09. Ο Νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι.
10. Αυτός που καπνίζει Blends μένει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες.
11. Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Dunhill.
12. Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Bluemaster πίνει μπύρα.
13. Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
14. Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.
15. Αυτός που καπνίζει Blends εκεί ένα γείτονα που πίνει νερό.

Για προσπαθήστε!!!

Λέγεται πως τον γρίφο αυτό, τον διατύπωσε και τον έλυσε ο ίδιος ο Αϊνστάιν μέσα σε 90 λεπτά. Επίσης, υποστήριξε πως μόνο το 2% των ανθρώπων μπορεί να τον λύσει.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

Κουράκος Τιμόθεος (Α΄)